ng-europe Konferansı

Angular JS ile ilgilenenler duymuştur 22 – 23 Ekim tarihleri arasında Paris’te ng-europe konferansı gerçekleşti. Bizde Çiçek Sepeti IT’den 3 mobil developer olarak katıldık. Bu konuda şirketim Çiçek Sepeti’ne teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Konferans için aylar öncesinden hazırlıklara başladık. Bilet alma, vize işlemleri vs. derken zaman geldi ve Paris’e doğru yolculuğumuz başladı. Konferans’tan 1 gece evvel otelimize vardık. Konuşmacıların ve AngularJS ekibinin %70’i de bizim kaldığımız otelde kalıyorlardı :) bu bizim için onlarla daha kolay tanışma ve iletişim kurma imkanı sağladı.

İlk gün sabah erken saatlerde (yaklaşık 6:15)’de yola koyulduk. Konferans salonuna yaklaşırken dışardaki kuyruğu görünce salona vardığımızı anladık ve bizde sıraya girdik.

sira

İçeri girdiğimizde kartımızı ve t-shirtlerimizi aldık. Daha sonra kahvaltı ve insanlarla tanışma faslında sonra salondaki yerlerimize geçtik. Salon 800 kişilikti (gerçekten aynı ortamda bu kadar kişi fazla kalabalık oluyor :) ) ama ng-europe ekibi iyi organize olmuş olacak ki çok fazla zorluk yaşamadık. Özellikle Türkiye’de yapılan ücretli / ücretsiz organizasyonlarla kıyaslayacak olursak 10 kat daha başarılı bir organizasyondu.

kahvalti

Igor ve Brad açılış konuşmasını yaptıktan sonra sırasıyla sunumları dinlemeye başladık ve fırsat buldukça aralarda diğer katılımcılarla tanışma fırsatı kovaladık.

misko-konusma

Çoğu konuşma dikkat çekici ve zevkli geçti. Özellikle Ionic takımından Andrew Joslin adeta şov yaptı :)

Benim en beğendiğim sunumlar;

    • AngularJS 1.3
    • Introducing Angular Material
    • Angular 2.0 Core
    • The Power of $q

Bunlar dışında dikkat çekmek istediğim bir diğer sunum ise Oliver Dore’un Virgin America havayolları için yapmış oldukları sitenin aşamalarını anlatmasıydı. Bu sunumda firmalar ve takımlar için ciddi derecede yararlı bilgiler var. İzlemenizi tavsiye ederim.


Diğer sunumlar normal sayılabilecek sunumlardı. Yinede hazırlıkları ve İngilizce aksanları anlamamızda herhangi bir sıkıntıya neden olmadı.

Konferanstan kareler;

Genel olarak insanlar sıcak kanlı ve muhabbet etmeyi seviyorlardı. Bizim için yararlı bir etkinlikti bir çok kişi ve firma ile tanıştık. Onlara kendimizden ve yaptıklarımızdan bahsettik. Dünyada bu işlerin nasıl yapıldığını görmüş olduk. Başarılı bir konferans nasıl oluyormuş onu gördük :)

Konferansın bizim için en kötü yanı yemeklerin bizim damak tadımıza uymuyor olmasıydı :) Herkes lapur lupur yemekleri götürürken biz bunla doyarmıyız la, bu ne acayip kokuyor, bunun içinde ne var diyerek zaman harcadık.

Son olarak bu tarz etkinliklerin biz developerlar için çok büyük artıları oluyor. Umarız bu tarz etkinlikler daha sık ve daha çok insan katılabilir. Eğer konferansta yapılan konuşmaları merak ediyorsanız ng-europe YouTube adresinden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir