Royal Hackathon

Royal Hackathon etkinliği ng-europe’un ertesi günü gerçekleşti. Hackathon günü saat 11:00’dan 21:00’a kadar sürdü.

Etkinlik için seçilen mekan gerçekten büyüleyiciydi. Seçilen mekan Paris City Hall, Hôtel de Ville olarak geçiyordu(1628 yılından bu yana ayakta :) ).

hackathon
Hotel de Ville

 

Hackathon günü mail ile konsepti bildirdiler. Gelen mailde konsept şöyle idi;

The challenge for the royal hackathon tomorrow is to build a small mobile app using either the pusher api, auth0, ionic, restangular, angularui or angularstrap and the cityhall open data api documented here.

Paris City Hall’a ulaştığımızda sırasıyla içeriyi girdik. Sandalyeler ve masalar bizim için hazırdı. Masalarımıza geçtik ve çalışmaya başlamak için planımızı ortaya çıkardık.

Uygulama planımızda Ionic framework kullanarak Paris api’sinden şehrin sanat, müzik, tiyatro vs. mekanlarını listeleyip sonrasında detay bilgilerini sunmaya karar verdik. Bunun yanında mekanların harita üzerindeki konumları ve auth0 kullanarak login ekranı olmasını istedik.

Projeye 3 kişi takım olarak başladık. Bizim gibi yaklaşık 15 takım daha vardı. Sadece bir kaç kişi bireysel olarak çalıştı.

ÇiçekSepeti Ekibi
ÇiçekSepeti Ekibi

Uygulamaları yaparken sponsor firmalar hem api’lerini tanıtıyor hemde api’leri kullanma yönünden sıkıntı yaşarsak yardımcı oluyorlardı.

Bunun dışında Angular takımı ilerleyen saatlerde hackathon’a izleyici olarak katıldılar. Ekip ara ara takımları gezerek uygulamalar ne durumda kontrol ediyorlardı :)

Biz uygulamanın ilk 3 sayfasını bitirdiğimizde yanımıza Angular core ekibinden Igor Minar geldi. Uygulamanın yapısını ve geldiğimiz noktayı anlattım. Beğendiğini ve böyle devam etmemizi söyledi. Yardım etmemi istermisiniz diye sordu fakat o an için herşey iyi gidiyordu :))

Uygulamada detay sayfasına harita modülünüde ekledikten sonra Igor yanımıza tekrar geldi ama yanında bir arkadaşı da vardı. Arkadaşının takım aradığını sizin takım müsaitse gelebilir mi diye sordu bizde memnuniyetle kabul ettik.

Aramıza katılan arkadaşın adı Romain, Fransız olduğu için bundan sonrasında olay takım içi tamamen İngilizce konuşmaya döndü.

Romaine ile çalışırken
Romaine ile çalışırken

 

Romain’e login modülünü ekleme işini verdik :). Akşam saatlerine doğru uygulamamız yavaş yavaş kullanıma hazır hale geldi. Son saatlerde tasarımsal bir kaç ekleme ile uygulamamızı tamamladık.

Uygulamayı tamamladıktan sonra hackathon kuralları gereği diğer takımlara sunum yapmamız gerekiyordu :). Takım sunum için sahneye çıkma konusunda beni seçti.

Sunumu yaparken
Sunumu yaparken

Sunumu yaptım ve sonrasında uygulamamız beğeni aldı. Sunum sonrası geri dönüşler bizi mutlu etti.

Sunum sonrası takım olarak uygulama ile fotoğraf çekmek istedik ama biraz parlak çıktığı için uygulama pek belli olmuyor :))

Sunum sonrası hatıra fotoğrafı. Sırasıyla; ben, Mustafa, Romaine (4. arkadaş akşam üzeri ayrılmıştı)
Sunum sonrası takım. Sırasıyla; ben, Mustafa, Romaine (4. arkadaş akşam üzeri ayrılmıştı)

Bizim sunumumuz sonrası diğer takımların sunumlarını izledik. Sunumlar arasında bizim uygulamamıza benzer uygulamar vardı fakat genellikle oyun üzerine yapılan uygulamalar ilgi gördü.

sunum-izlerken
Royal hackathon ekibi diğer takımların sunumunu izliyor

Sunumlar sonrası ilk 3 belirlendi. İlk 3 takım genelde oyun yapan takımlardan seçildi. Saat 20:50 civarı etkinlik sona erdi.

Yaptığımız uygulamaya https://github.com/cihadhoruzoglu/royal-hackathon adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir